Před cvičením se rozehřejte na eliptickém trenažéru

Rovnou se vrhnout na posilování, nebo cvičení? Ne, nejdřív je třeba tělo a svaly rozehřát a na cvičení připravit. 

Dobrým zvykem každého sportovce je pořádně se před sportovním výkonem rozcvičit. Proto vidíte před zápasem fotbalisty se rozklusávat, hokejisty, jak pomalu bruslí po ledě a třeba boxery, jak s menší razancí "buší" do lapů trenéra.

Proč to dělají?
Tělo je třeba rozehřát a aktivovat svaly. Ztuhlé, nebo studené svaly jsou náchylné ke zraněním. 

Proč se před posilováním, nebo cvičením rozehřát?

Důvody jsou zřejmé:

  • aktivace svalů
  • zvýšení "provozní" teploty
  • prevence zraněním
  • nabuzení mysli, rozcvičení má i psychologický efekt

Před cvičením, nebo posilováním naopak svaly neprotahujeme, to necháme až na strečink po tréninku, kdy je třeba svaly "roztáhnout".

Eliptický trenažér je pro rozcvičení ideální

Eliptikal má mnoho předností, které z něj dělají ideální fitness stroj na rozehřátí těla.

  • procvičujete svaly horní i dolní poloviny těla najednou
  • bez zbytečné zátěže kloubů
  • šetrné zvlášť ke kolenům
  • rozhýbe všechny končetiny a klouby

Při rozcvičce na elipticalu začněte s nízkým tempem a s malou zátěží, přičemž postupně můžete zátěž pomalu přidávat pro řádné prohřátí celého těla. Stačí cca 5 - 10 minut na elipticalu a jste připraveni na jakýkoliv sportovní výkon.

Jak správně cvičit na elipticalu?

Pro efektivní rozcvičení je důležité na eliptickém trenažéru správně cvičit. Při cvičení na eliptikalu přenášíte váhu z jedné nohy na druhou. Snažte se udržovat rovný, přirozený postoj. K tomu vám pomohou madla a úchyty, nejdříve si najděte ideální místo pro držení rukou a snažte se pohybovat co nejpřirozeněji.

Tento článek je o krátkém rozehřátí těla. Ale pokud byste chtěli na trenažéru zhubnout, je nutné cvičit minimálně 30 minut a udržovat tělo v aerobní hladině tepové frekvence. 
Tip: Odečtěte od čísla 220 svůj věk a ze výsledku spočítejte 55 - 70 procent. V této tepové hladině byste měli cvičit (např. pro 40 letého cvičícího je to 220 - 40 = 180 a 55 - 70 procent je 99 až 126 tepů za minutu. Intenzita cvičení by tedy neměla být příliš vysoká.


Publikováno: 26. 6. 2016